روستای ویلا دره در کجاست؟ این روستا در سرعین و در فاصله سه کیلومتری شمال آن قرار دارد. به همین علت به آن لقب روستای نزدیک سرعین هم داده اند. این روستای ویلادره در گویش محلی به بیلادرق نیز خوانده می شود که در ایام گرم سال هوای خنک و مطبوع آن باعث شده است که تعداد بسیاری از گردشگر را به خود جذب کرده است. در دره اي که دهکده در آن قرار گرفته است. حدود ۲۰۰ متر پهنا و عمق آن تقريباً ۱۰۰ متر از محلي که دره از جنوب به شمال پائين رفته مجدداً بالا آمده و چشمه هاي آب معدني سلامتی در دامنه شمالي دره رو به جنوب و همچنين کف دره واقع شده است.

دیدنیهای روستای ویلا دره (بیله درق) سرعین

اين روستا همچنين داراي غارهاي بزرگ و کوچک در دل کوهها و صخره ها هست که هر کدام از آنها داراي جاذبه هاي خاص مي باشد. از ميان اين غارها، غار با دهانه بزرگ و عريض که از فراز تپه بيله درق نمايان مي باشد، مکاني طبيعي و مناسب جهت استراحت گردشگران است. همچنين چندين غار کوچک در امتداد رودخانه بيله درق در دل صخره ها و همچنين غاري بزرگ در ادامه مسير دره که چشمه اي از داخل آن جاري است.

در کنار این جاذبه ها مردم خونگرم و خانه هائی که در کنار آنها برای شما فطیره و کلوچه و نان شیری می پزند و به شما تعارف می کنند تا اگر دوست داشتی بخری و چند مغازه و دستفروش و چرخی که عسل و لواشک و رب آلو و انار می فروشند نیز می تواند مدتی شما را به خود مشغول سازد. به نظر بسیاری از مردم لواشک های اینجا با هیچ جای دیگه قابل مقایسه نیست. من هم با ایشان موافقم و طعم بی نظیر لواشک های این روستا را با هیچ جا عوض نمی کنم و صد البته قیمت مناسب آن نیز بد جوری آدمو وسوسه می کنه تا جائیکه می تونی بخری و به عنوان سوغات با خودت ببری.

دوغ گاو میش و گوسفندی اونم خیلی طرفدار داره؛ اگر دوست داشتی می تونی دوغ خوب گاو میش رو هم تهیه کنی و همراه ببری. اما قبلش حتمن بچش اگه دوست داشتی بخر. یکی دیگه از محصولات بی نظیر اونجا کشکه که خشکه و دو نوع خوراکی و سابیدنیه که خوراکیش به عنوان تنقلات می تونی میل کنی. اگر طرفدار ترشیجاتی، اونجا برایت بهشت حساب می شه.

ویلادره کجاست؟
ویلادره کجاست؟

آب چشمه اب سرد گازدار ویلادره

در کنار تمامی مواهب طبیعی اما آن چیزی که این روستا را بیشتر معروف کرده است آب گاز دار آن است،در این روستا چشمه آب معدنی درمانی سرد و گازداری به نام ویلادره وجود دارد که شهرت جهانی داشته و قدمت این چشمه به پیدایش قله سبلان برمی گردد.

آب چشمه های بیله دره سرد و از دسته آب‌هاى بیکربناته کلسیک سرد با ‌‍PH اسیدى و رسوبات خشک اندک استآب این چشمه هم به صورت شرب و هم به صورت استحمام مورد استفاده قرار می گیرد و خواص درمانی دارد.

لوله ای برای استفاده اهالی و مسافران در سطح شهر جانمایی شده است که همچون نوشابه، گاز دار بوده و به گفته اهای این منطقه آب آن خاصیت درمانی دارد.

در کنار آب سرد آبگرمی نیز در ویلادره وجود دارد که شما می توانید بعد از سیاحت و گردش در این آبگرم آب تنی کنید.

امکانات روستای ویلا دره سرعین

اين دهکده ييلاقي به سبب برخورداري از مواهب طبيعي مانند آبهاي معدني جهت استعمال داخلي و خارجي، دره اي زيبا با درختان و چمنزارهاي پر از گل و گياه، کندوهاي عسل که در چمنزارها گسترانيده شده است و آب سرد معدنی چشمه ویلا دره علاوه بر آنکه به عنوان یک نوشیدنی گوارا مصرف می شود. در استخری واقع در بلندای یک تپه زیبا جمع شده و خنکای خود را نثار جانهای خسته ای می کند که تن به زلال این هدیه خداوند بی نهایت مهربان می سپارند.

توصیه ما به شما در ویلادره

اگر هیچ کدام از این موارد شما را قانع به خرید نکرد توصیه ما به شما این است که نشستن تو کافه و لذت نوشیدن چای کوهی با آب معدنی اونجا دم کشیده رو از دست ندی. واقعاً در نوع خودش بی نظیره.

اگر اواخر بهار تا اواسط پائیز به سرعین سفر کردی بازدید از این روستا رو به هیچ وجه از دست نده.  در کنار این دیدار از این روستا از دیگر جاهای دیدنی سرعین نیز دیدن خواهیم کرد . منتظر حضور شما در بین همسفران خود هستیم.