معرفی شهر توریستی سرعین

سرعین در لغت،معنی سرچشمه را می دهد و علت اصلی این اسم گذاری به خاطر وجود چشمه های آب گرم در این شهر است .

سرعین از نظر طبیعی جاذبه های فراوانی دارد . وجود کوه سبلان موهبتی است که به این شهر بخشیده شده است. سبلان یکی از هشت قطب گردشگری کشور است و از بخشنده ترین کانون آب های معدنی ایران محسوب می شود.

 

 

سبلان یکی از هشت قطب گردشگری کشور و از موهبت های عطا شده به سرعین است
سبلان یکی از هشت قطب گردشگری کشور و از موهبت های عطا شده به سرعین است

 

 

در واقع همین چشمه های آب گرم، از اصلی ترین جاذبه های گردشگری شهر محسوب می شوند. البته که سرعین به جز چشمه های آب گرم جاذبه های دیدنی فراوان دیگری هم دارد. صخره ها ، غارهای طبیعی و دستکند،گورستان های باستانی، چشم اندازهای بکر و آبشارها همگی جاذبه های آن محسوب می شوند. هر کدام از این ها به نوبه خود ذائقه وسلیقه هر گردشگری را تامین می کنند.

 

جاذبه های سرعین

سایت های تاریخی ای چون تپه باستانی آناهیتا از مکانهای دیدنی سرعین هستند.  روستاهایی با مناظر بکر، همچون روستای شایق، روستای آتشگاه و چندین روستای دیگر هم از دیدنی های سرعین هستند. که هر کدام رویش گاه گیاهان دارویی و گل های نادر کوهستانی هستند.

به جز همه این ها پیست اسکی آلوارس در نزدیکی سرعین و در دامنه سبلان است. این پیست بزرگترین پیست اسکی از نظر وسعت در ایران است. و امکان ورزش و تفریح های زمستانی را برای گردشگران فراهم می آورد.

همچنین تجربه محصولات دامی مثل سرشیر معروفشان  و عسل ناب سبلان از جذابیت های سفربه سرعین است. غذاهای محلی لذیذ سرعین مانند آش دوغ آن، از تجربه های خوش طعم هر گردشگری خواهد بود.

 

سرعین کجاست؟

سرعین شهری است در شهرستانی به همین نام که در ۲۸ کیلومتری غرب اردبیل واقع شده است. وسعت آن به بیشتر از ۱۲۸۰۰۰۰ متر مربع می رسد. این شهر از نقاط تفریحی و توریستی اردبیل محسوب می شود. سرعین معروف به شهر چشمه های بهشتی است. این شهر هر سال پذیرای حدود پنج میلیون گردشگر خارجی و داخلی است.

 

 

آب و هوای سرعین

سرعین از شهرهای سردسیر ایران است. حداکثردما در این شهر ۲۵  درجه سانتی گراد و حداقل آن ۷/۸- درجه سانتی گراد و میانگینش ۷ درجه است.

در تمام فصول، بارندگی در سرعین مشاهده می شود. اما در فصل بهار و پاییز این بارندگی شدیدتر است. متوسط بارندگی در هر سال حدود ۵۲۰ میلی متر است.

سرعین شهری چهار فصل است، در هر کدام از فصول سال هوا از معتدل به سرد در حال تغییر است.

این موضوع باعث شده تا این شهر در هر فصل جذابیت های خاص خودش را داشته باشد.  در فصل بهار و تابستان هوای خنک و دلپذیرش گردشگران را به سمت خود می کشاند.  در فصل پاییز و زمستان ورزش ها و تفریحات زمستانی عامل جذب گردشگر است. وجود چشمه های گرم جوشان در هوای سرد و بعضا برفی، علاقه مندان را به این مکان زیبا دعوت میکند.

پیست اسکی آلوارس در نزدیکی سرعین بزرگترین پیست اسکی ایران است
پیست اسکی آلوارس در نزدیکی سرعین بزرگترین پیست اسکی ایران است