مهم ترین تفاوت هتل و هتل آپارتمان های سرعین در اندازه آن ها است. هتل ها معمولا شامل یک اتاق هستند. که بسته به نوع هتل یا داخل اتاق سرویس بهداشتی و حمام مجزا دارند، یا ندارند. اما هتل آپارتمان ها بزرگ تر هستند. در واقع یک واحد آپارتمانی را در اختیار مسافر  قرار می دهند. عمدتا شامل اتاق خواب، اتاق نشیمن، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام می شوند.

وجود آشپزخانه در هتل آپارتمان ها برای خیلی ها مزیت محسوب می شود. چون امکان پخت و پز را به مسافران می دهد.

هتل آپارتمان ها برای خانواده های بزرگتر انتخاب مناسب تری است. چون می توانند در کنار هم باشند و راحتی بیشتری داشته باشند.

هتل و هتل آپارتمان های سرعین فضای متفاوتی با هم دارند
                                                                                      هتل و هتل آپارتمان های سرعین فضای متفاوتی با هم  دارند

نکته بعدی در امکانات این دو مجموعه است. هتل ها بسته به نوع آنها، خدمات و امکانات بیشتری به گردشگران ارائه می دهند. امکاناتی مانند استخر، باشگاه ورزشی، رستوران، کافی شاپ و… که هتل آپارتمان ها ملزوم به داشتن آنها نیستند. البته هتل آپارتمان هایی هم وجود دارند که خدمات و امکانات کاملی مانند هتل ها ارائه می کنند.

هتل ها اصولا بنا می شوند تا مسافران بتوانند اوقات مفرحی را در خود هتل سپری کنند.

تفاوت دیگر هتل و هتل آپارتمان های سرعین در قیمت آنها است. به طور کلی هتل آپارتمان ها ارزان تر از هتل ها هستند.

اصولا هتل آپارتمان ها را برای وقتی انتخاب می کنند که قصد اقامت طولانی در آن شهر دارند.

 

تفاوت سازه هتل و هتل آپارتمان های سرعین

هتل و هتل آپارتمان های سرعین حتی از نظر سازه ای نیز با هم متفاوت هستند.

ساختمان هتل ها باید بر اساس اصول و قواعد خاصی ساخته شوند. یعنی باید به نکاتی مثل جای قرار گرفتن هتل و عرض خیابان، اندازه و مساحت لابی، تعداد اتاق ها و… توجه کنند. رعایت و عدم رعایت این اصول در تعداد ستاره هتل ها تاثیر گذار است. اما هتل آپارتمان ها ملزم به رعایت این اصول نیستند.

سبک معماری این دو سازه کاملا متفاوت است. طراحی هتل ها اصولا زیباتر و متفاوت تر است. در هتل ها وجود لابی بزرگ با ظاهری شیک، وجه تمایز معماری بین هتل و هتل آپارتمان های سرعین را به خوبی نشان می دهد.

از تفاوت های هتل و هتل آپارتمان های سرعین، لابی آنها است
                                        از تفاوت های هتل و هتل آپارتمان های سرعین، لابی آنها است

 

رتبه بندی هتل و هتل آپارتمان های سرعین

همان طور که توضیح داده شد، تفاوت هتل و هتل آپارتمان های سرعین در میزان امکانات و خدماتی است که به مسافر ارائه می دهد. این تفاوت بین خود هتل ها نیز وجود دارد. میزان امکانات و خدمات ارائه شده توسط هر هتلی مشخص کننده تعداد ستاره های آن هتل است. در واقع ستاره های هتل بیانگر کیفیت و میزان خدمات ارائه شده در هر هتلی هستند.

اما در مورد هتل آپارتمان باید گفت که هیچ لزومی برای داشتن امکانات و خدمات خاص هتل، ندارند. برای همین رتبه بندی خاصی در مورد آنها وجود ندارد. ولی باید دانست که بعضی از هتل آپارتمان ها امکاناتی در حد هتل های چهار ستاره در اختیار مسافران می گذارند.